Leadership

Chicago Chiefs 1835-1914

Issue 7 and Volume 56.

Chicago Chiefs 1835-1914 The chiefs of the Chicago fire department since it was organized have been as follows: Volunteer departments—Hiram Hugunin. 1835 ; George W. Snow, 1836; John M. Turner, 1837; Alex Lloyd, 1838; Calvin Calhoun, 1839; Luther Nicholls, 1840; A. S. Sherman, 1841; S. F. Gale, 1844; C. E. Peck, 1847; A. Gilbert, 1849; C. P. Bradley. 1850; U. P. Harris, 1852; J. M. Donnelly. 1854; Silas McBride, 1855; D. J. Swenie, 1858. Paid departments—D. J. Swenie; U. P. Harris, 1859; Robert A. Williams, 1868; Matthew Benner, August 2, 1873; D. J. Swenie, July 3, 1879; William H. Musham, July 1, 1901; John Campion, October 17, 1904; John M. McDonough, May 28, 1906; James Horan. July 5, 1906: Charles F. Seyferlich, December 27, 1910; Thomas O’Connor, April 27, 1914.

Subscribe to unlock this content

Subscribe Now