Leadership

Chief Nice of Columbus Resigns

Issue 1 and Volume 86.

Chief Nice of Columbus Resigns Allen E. Nice, Chief of the Columbus, Ohio. Fire Department since March 17, 1926, and a member of the fire force for forty-four years, resigned on January 1. He is sixty-eight years old. Physicians recommended that he take a complete rest as he was suffering from myocarditis. Chief Nice became substitute fireman on June 1, 1888 and two months later was made a regular member of the department. He was advanced to Lieutenant on August 1, 1893 and on February 1, 1897 became a Captain. Nice served as Battalion Chief for a month commencing February 5, 1908 and then was promoted to Second Assistant Chief. Advancement to First Assistant Chief came on December 16, 1915. Following the retirement of Chief Jenkins Daniels, he was named Chief on March 17, 1926. Chief Nice twice underwent operations necessitated by injuries during fires. Assistant Chief Willis II. Hunt,…

Subscribe to unlock this content

Subscribe Now