Leadership

Meet Chief McAlpine

Issue 4 and Volume 91.

Meet Chief McAlpine This is intended to serve as an introduction to Chief G. R. McAlpine, who since March 1 has been head of the Fire Department at Oklahoma City, Okla. He entered the fire service on July 1, 1913, and the military service in October, 1917. He commanded the military Fire Department at Kelly Field, Texas, from December 1, 1917, until March 20, 1919. He returned to the department at Oklahoma City after being mustered out, and was promoted to Deputy Chief in March, 1921, First Assistant Chief on August 1, 1928, and on February 7 was appointed Chief to become effective on March 1.

Subscribe to unlock this content

Subscribe Now