Leadership

Chief Hogan, Great Falls, Retires

Issue 5 and Volume 91.

Chief Hogan, Great Falls, Retires Harry Hogan has retired as Chief of the Great Falls, Mont., Fire Department, after thirty-three years of service. He entered the department on September 9, 1904, as an extra driver. In 1913 he was appointed Captain; Assistant Chief 1926, and Chief June 12, 1933. Chief Hogan is succeeded by Thomas H. Gordon, Assistant Chief. Chief Gordon was appointed to the department on May 1, 1913, and was promoted to Captain on August 7, 1917.

Subscribe to unlock this content

Subscribe Now