Chief I. F. Pearce of Columbus Retires

Chief I. F. Pearce of Columbus Retires

Former Chief I. F. Pearce, Columbus, Ga.

Chief I. F. Pearce of the fire department of Columbus, Ga., resigned on March 7 on account of poor health, after being in the service of the fire department more than thirty-six years. The city council accepted his resignation with regret, recognizing his ability and fidelity, granted him a pension of $800 a year. Chief Pearce entered the service of the Columbus fire department September 6, 1880, as a volunteer. He served as a volunteer until September 7, 1893, when he was placed on a salary. April 9, 1898, Chief Pearce was elected second assistant chief, being made first assistant chief January 3, 1900. May 3, 1900, when the offices of first and second assistant chiefs were abolished, he was elected assistant chief. He was made chief of the department July 4, 1900, and assistant chief again July 3, 1901. In 1902 he was named chief and served in that capacity until his resignation. Chief Pearce during his time in the department has rendered excellent service. Since July, 1915, he has been sick with a nervous breakdown. His health now is somewhat improved. Chief Pearce is a member of the International Association of Fire Engineers and attended fourteen consecutive conventions beginning with the one held in Indianapolis in 1901. He has missed the last two on account of his health. Assistant Chief A. J. Land was elected to the position of chief, w’hilc Foreman D. B. Copeland was made assistant chief. Chief Land has seen service for more than twen-ty-two years. He was appointed stoker September 6, 1890, and resigned January 1, 1897. He entered the service again March 4th, 1901, being appointed stoker at No. 1 station December 1, 1902. He was elected assistant chief December 16, 1902, and has served in that capacity since that time.

No posts to display