Chief Weigand, Trenton, Retires

Chief Weigand, Trenton, Retires

Chief Rolland H. Weigand retired as head of the Trenton, N. J., Fire Department and brought to a close a career of thirty-three years in fighting fires, He retired because of ill health.

He became a hoseman on October 27, 1905; Lieutenant on November 1, 1911; Captain on January 1, 1917; Battalion Chief, January 10, 1921, and Assistant Chief in June, 1921. He was named Chief in May, 1935.

Chief Weigand will be succeeded by Deputy Chief Thomas J. Phelan.

No posts to display