Chiefs and Assistants of Providence

Chiefs and Assistants of Providence

Of eight chiefs of the Providence, R. I., fire department since it was made a paid call and permanent force on March 1, 1854, there is only one, Holden O. Hill, who was retired July 1, 1909, now living besides the present head. The other chiefs were as follows.: Joseph W. Taylor, July 11, 1853, to June, 1859; Thomas Aldrich, June, 1859, to June, 1862; Charles H. Dunham, June, 1862, to July, 19, 1860 (resigned); Dexter Gorton, July 10, 1865, to June, 1869; Oliver E. Greene, June, ,1869, to July 2, 1884 (resigned); George A. Steere, July 2, 1884, to April 1, 1909; Holden O. Hill, April 1, 1909, to July 1, 1909, and Reuben D. Weeks, July 1, 1909, now in office. Of the 28 who have served as assistant engineers of the department there are ,now living James M. Baker, 1873 to 1896, who will be 84 years old Nov. 1; Stephen S. Shepard, 1883-1887; Leander , M. Walling, 1885-1886; Leroys R. Whitman, 1887-1889; Oscar F. Millett, 190919J2, with Chief Weekes, ex-Chief Hill and the present battalion chiefs, William F.’Smith, Abner, G, Allen and Stephen C. Miller. Other assistant engineers have been David A. Cleaveland, Allen Baker, Abner H. Angell, Samuel C. Blodgett, Henry W. Rodman. William H. Fenner. Janies Sweet, Dexter Gorton, Matthew W. Ingraham, Oliver E. Greend, Ira Winsor, William A. Sabin, Sylvanus C. Shurtleff, George A. Steere, James Golding, George F. Beatty, Horace P. Griswold and Thomas H. Duffy.

No posts to display