Ex-Chief M. J. Callahan Dead

Ex-Chief M. J. Callahan Dead

He had succeeded Chief De May when the latter retired in 1932.

Chief Callahan joined the department on June 6, 1887. He was promoted to Lieutenant on March 5, 1895; appointed Captain on June 16, 1905; advanced to Battalion Chief on July 1, 1917; served successively as Chief of the Ninth, Eighth, Second and First Battalions; on July 1, 1924, he was assigned to the Assistant Chief’s office; promoted to Second Assistant Chief on August 1, 1925; First Assistant Chief on March 1, 1927, and head of the department on March 1, 1932. He retired on September 26, 1932.

When he retired, the Common Council presented him with an engrossed copy of a testimonial resolution which was presented before a large audience. The testimonial was from the people of Detroit.

Ex-Chief M. J. Callahan

The late Chief is survived by his widow, a daughter, and two grandchildren.

Previous articleA Plea for Fire Prevention
Next articleCONVENTION DATES

No posts to display