Israel Named Chief of Detroit

Israel Named Chief of Detroit

Walter F. Israel has been appointed Chief of the Detroit Fire Department to succeed Chief Michael Callahan who resigned after forty-five years service with the department.

Chief Israel entered the fire service on April 1, 1901 and on July 1, 1915 was promoted to Lieutenant. He was advanced to Captain on January 1, 1918, and on July 1, 1924 appointed Battalion Chief of the Fourth Battalion. Israel was promoted to Second Assistant Chief on April 16, 1927 and then to Assistant Chief on March 1 of this year.

His promotion to head of the department became effective on November 1 although he has been Acting Chief since October 1.

Chief Walter F. Israel

No posts to display